Skip links

Najlepszy nawóz naturalny do warzyw w ogródku

Każda osoba zajmująca się ogródkiem chce, by rosły w nim dorodne i zdrowe warzywa. Aby tak rzeczywiście było, konieczna jest ciężka praca, wiedza, doświadczenie, ale również pasja. Rośliny różnią się wymaganiami oraz potrzebami. Systematyczne odchwaszczanie oraz nawadnianie to oczywiście absolutna podstawa. Nawet jeśli wkładamy w uprawę ogródka całą naszą energię i serce, coś jednak może się nie udać. Czasem zdarza się, że rzodkiewka, marchewka, szczypiorek czy ogórki wprawdzie wyrosną, ale ich ostateczna forma nie będzie zadowalająca. Wtedy ogrodnik zajmujący się warzywami zastanawia się, gdzie popełnił błąd. W rzeczywistości mógł jednak wszystko zrobić jak należy. Istnieją czynniki niezależne, które w danym sezonie akurat wpłyną na nieurodzaj. Niemniej jednak warto zadbać o to, by ogródkowe efekty były bardziej satysfakcjonujące. Dlatego tak ważną rolę odgrywa stosowanie nawozów naturalnych. Pozwalają one roślinom obronić się przed chorobami i mają pozytywny wpływ na ich dorodność.

Spis treści

Największe zalety stosowania nawozów naturalnych

Wzbogacenie gleby o odpowiednie składniki odżywcze dla roślin często przynosi korzyści w postaci obfitszych zbiorów. Właśnie taki jest najważniejszy cel nawożenia. Najlepsze, najzdrowsze i najkorzystniejsze dla środowiska okażą się oczywiście nawozy naturalne. Przede wszystkim będą one bezpieczne dla ludzi i roślin, a przy tym w pełni ekologiczne. Do warzyw nie przenikną więc żadne substancje chemiczne, które występują w nawozach sztucznych produkowanych na skalę przemysłową. Przy tym możemy być pewni, że naturalny nawóz do ogródka warzywnego spełni swoje zadanie. Zawiera on bowiem wszystkie najważniejsze pierwiastki niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin – azot, fosfor, potas czy wapń. Wpływają one na szybszy rozwój pożytecznych mikroorganizmów w glebie, co bezpośrednio przekłada się na jej żyzność. To z kolei wpływa na walory smakowe uprawianych warzyw. Nie należy też zapominać o dodatkowych korzyściach, a więc wykorzystaniu resztek organicznych i odpadów naturalnych.

Naturalny nawóz do ogródka warzywnego – wiele możliwości

Najbardziej popularny w użyciu pozostaje naturalny obornik. Duża część ogrodników i działkowców przygotowuje jednak samodzielnie inne nawozy. W ten sposób mają pewność co do użytych składników. Jest to również sposób na oszczędność. Mimo to niektórzy zastanawiają się zapewne, jaki nawóz naturalny pod warzywa będzie w danej sytuacji najlepszy. Nie ma tu uniwersalnej odpowiedzi. Wiele zależy od konkretnej rośliny, a także od gleby i jej parametrów. Przykładowo jako naturalny nawóz do marchwi dobrze sprawdzi się kompost zastosowany tuż przed wysianiem. Marchew jest bowiem warzywem wrażliwym na nadmiar azotu. Za to pomidory, ogórki i dynie odwdzięczą się za taki specyfik pięknym wzrostem. Niektórzy przygotowują nawozy naturalne również z innych składników. Zaliczymy do nich m.in.: skorupki po jajkach, skórki po bananach, popiół drzewny czy fusy po kawie.

Skuteczne, ale mniej znane alternatywne nawozy naturalne

Samodzielne przygotowanie nawozu naturalnego wymaga dużo czasu, a nieraz również nakładu pracy. Dlatego ogrodnicy i działkowcy poszukują także alternatywnych rozwiązań. Na szczęście gotowe nawozy naturalne można kupić bez większego problemu. W dostępnej ofercie znajdziemy także te powstające ze składników mniej znanych w polskich realiach. Niemniej ich skuteczność została już wielokrotnie potwierdzona. Przykładem jest m.in. odżywka z bydlęcych rogów i kopyt zapewniająca roślinom zasoby tak potrzebnego organicznego azotu. Nawóz ten charakteryzuje się powolnym uwalnianiem składników, co daje mu dużą uniwersalność i pozwala na stosowanie w całym cyklu życiowym rośliny. Przy tym dobrze utrzymuje wilgoć, stopniowo uwalniając ją z gleby podczas okresów suszy. Równie uniwersalne są ekstrakty z alg morskich, które należy uznać za naturalne źródło witamin, minerałów oraz innych składników odżywczych. Tego typu nawóz stymuluje wzrost roślin, ale również zwiększa ich odporność na różne patogeny i choroby korzeni.