Skip links

Algi morskie w proszku – ceniony nawóz ekologiczny

Z roku na rok popularność naturalnych nawozów rośnie. Coraz częściej rolnicy, zarówno ci początkujący, jak i doświadczeni, wybierają środki odżywcze, które są produkowane na bazie alg. Stanowią one bogate źródło łatwo przyswajalnych makro- i mikroelementów. Znajdują się w nich pierwiastki, takie jak wapń, jod, sód, potas i żelazo, ale również różne substancje fizjologicznie aktywne, w tym aminokwasy, witaminy oraz fitohormony. Wpływają znacząco na kondycję roślin – środki odżywiają je i stymulują ich rozwój. Algi morskie w proszku dzięki zawartym w nich składnikom odżywczym, nadadzą się zarówno do wstępnego, jak i uzupełniającego nawożenia naturalnego. Sprawdzą się także przy uprawach narażonych na stresujące czynniki, takie jak nadmiar wody, susza oraz brak odpowiedniej ilości światła. W poniższym artykule przyjrzymy się właściwościom nawozu i sposobach użyźniania gleby.

Spis treści

Algi morskie – proszek, który sprawdza się idealnie jako nawóz

Algi (nazywane również glonami) to grupa organizmów jedno- lub wielokomórkowych, która występuje w środowisku wodnym. Znaleźć je można zarówno w morzach, oceanach, jak i wodach słodkich. W przeciwieństwie do roślin lądowych nie posiadają one organów, takich jak liście, łodygi czy korzenie – ich ciała zbudowane są z plechy. Glony to organizmy samożywne, które posiadają naturalną zdolność wytwarzania związków organicznych z nieorganicznych w procesie fotosyntezy – w ten sposób odżywiają się i utrzymują przy życiu niektóre zwierzęta, wirusy czy bakterie. Szacuje się, że na świecie istnieje od 10 000 do ponad 1 000 000 gatunków. Przystosowane są do życia w ekstremalnych warunkach, dzięki zawartym składnikom, takim jak aminokwasy czy hormony wzrostu. Z tego powodu ekologiczny nawóz produkuje się z alg morskich, przy czym producenci najczęściej wykorzystują Ascophyllum nodosum (workoliść członowaty), Laminaria digitata (listownica palczasta) oraz Ecklonia maxima (bambus morski).

Wysoka jakość nawozu z alg morskich

Co powoduje, że nawóz z alg cieszy się popularnością? Przede wszystkim środek ten jest skuteczny w działaniu. Zawarty w nich kwas alginowy poprawia fizyczne warunki gleby i zwiększa wchłanialność minerałów do upraw. Z kolei substancje, takie jak auksyna, giberelina i cytokinina, stymulują wzrost i spowalniają proces starzenia się roślin. Jednym z bardzo ważnych czynników, przez który rolnicy i sadownicy wybierają środki z alg, jest uniwersalne zastosowanie. Nawozy te mogą być swobodnie wykorzystywane, niezależnie od tego, czy hodują oni warzywa, owoce czy też zboża. Chcąc wpłynąć korzystnie na kondycję plonów, warto jednak zwrócić uwagę na okresy i dawki użytkowania. Rolnicy najczęściej je stosują w fazach przed kwitnieniem i po kwitnieniu – w ten sposób poprawia się zapylanie i zawiązywanie.

Płynne algi i nawóz w proszku

Algi posiadają właściwości, dzięki którym są niezwykle efektywne w sytuacjach stresowych dla roślin. Wynikają one z zawartych w nich składników odżywczych, w tym wapnia, sodu, fosforu, jodu i żelaza. Szukasz rozwiązania, które korzystnie wpłynie na stan twoich upraw? Nawóz z alg pozwoli Ci na użyźnienie gleby i uchronienie plonów przed niebezpieczeństwami, takimi jak susza, nadmiar wody czy zimno – algi wzmacniają ich odporność. W ofercie Natureum.pl znaleźć można środki w różnej postaci. Każdy, kto planuje się w nie zaopatrzyć, może zdecydować się na formę, która mu odpowiada. Asortyment składa się m.in. z ekstraktów płynnych z alg oraz nawozu w proszku. Produkty z oferty Natureum.pl cenione są przez rolników ze względu na to, że są w pełni bezpieczne dla gleby i środowiska. Ze względu na swoje naturalne pochodzenie, nawozy z alg mogą być również stosowane w uprawach dla wegan.