Stosowanie nawozów w ekologicznych gospodarstwach

Dodano: 
28.02.2023 
w kategorii: 
stosowanie nawozów w ekologicznych gospodarstwach

Prowadzenie własnego biznesu to nie lada wyzwanie dla każdego przedsiębiorcy. Niemniej, jednak jeśli działa się w branży rolniczej, czyli zajmującej się m.in. uprawą określonych gatunków roślin, zbóż, warzyw itd. należy przykładać szczególną uwagę do ich zdrowego wzrostu i aspektów bezpieczeństwa. Oprócz odpowiedniego przygotowania gleby, zasiania, zasadzenia i ciągłego dbania o rośliny trzeba brać również pod uwagę warunki pogodowe, uwzględniać płodozmian, a także stałe uzupełnianie niezbędnych minerałów.

Obecnie zarówno społeczeństwo, jak i ustawodawcy coraz bardziej skupiają się na ochronie środowiska. Dlatego gospodarstwa stają przed wyzwaniami związanymi m.in. z dostępnością ekologicznych nawozów i technologii. Z artykułu Stosowanie środków ochrony roślin w rolnictwie ekologicznym opublikowanego na stronie agrofagi.com.pl można dowiedzieć się, że nie powinny one wykorzystywać produktów syntetycznych i negatywnie wpływających na środowisko naturalne, ponieważ wytwarzanie musi przebiegać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Jakie nawozy wybrać do gospodarstw ekologicznych?

Niezwykle istotnym aspektem, o którym rolnicy nie mogą zapomnieć, jest używanie adekwatnych preparatów. Jakie nawozy można stosować w gospodarstwie ekologicznym? Oczywiście wybór powinien być uzależniony od rodzaju upraw, niemniej jednak najlepszym rozwiązaniem będą w pełni naturalne, czyli organiczne produkty. W tej roli świetnie sprawdzą się m.in. komposty, nawozy uniwersalne, a także dedykowane odżywki. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, począwszy od wiór rogowych, po ekstrakty z alg, a skończywszy na hemoglobinie bydlęcej. Dzięki nim ma się możliwość odpowiedniej suplementacji składników odżywczych oraz minerałów. Wprowadzanie ich do gleby jest równoznaczne z poprawą jej jakości i zapewnieniem roślinom świetnych warunków do rozwoju.

W ekosystemie kluczowa jest zdolność podłoża do utrzymania właściwych warunków dla wzrostu roślin i zapewnienia produktywności upraw oraz zwierząt poprzez zachowanie optymalnego balansu środowiska w biosferze. By podłoże było w stanie spełniać swoje cele biologiczne, niezbędne jest uzupełnianie go o składniki pochodzenia naturalnego, np. azot, potas, fosfor itd. W zwiększaniu mikroflory i mikrofauny terenu, a także napowietrzaniu sprawdzą się m.in. odżywki z rogów bydlęcych. Dzięki swojej higroskopijności utrzymują wilgoć, oddając ją do gleby w czasie największej suszy. Działają biostymulująco na rośliny, podobnie jak hemoglobina bydlęca na żyzność ziemi, poprawiając jej właściwości.

Jakie zalety ma stosowanie nawozów ekologicznych w rolnictwie?

Głównym założeniem ekologicznych gospodarstw powinno być eliminowanie lub minimalizowanie zużycia środków chemicznych, a także ochrona gleby i środowiska. Dzięki temu plony są bezpieczne dla konsumentów, natomiast produkcja nie przynosi żadnych strat w ekosystemie. Dlatego tak ważne dla właścicieli upraw jest to, aby stosować eko nawozy i wykorzystywać naturalne metody wytwarzania zdrowych roślin czy żywności. Oprócz odpowiedniej suplementacji niezastąpiony okaże się plan zagospodarowania ziemi uprawnej na co najmniej kilka lat z góry. Według artykułów opublikowanych na stronie zielonyogrodek.pl wykorzystywanie naturalnych nawozów wraz z płodozmianem może poprawić jakość gleby poprzez tworzenie materii organicznej, której rośliny potrzebują do wzrostu.

Jakie nawozy najczęściej stosuje się w rolnictwie ekologicznym?

Coraz popularniejsze stają się naturalne nawozy ekologiczne, co jest zasługą ich składu. Są bogate w łatwo rozpuszczalne i przyswajalne składniki odżywcze, np. azot i potas, stymulatory wzrostu, osmoprotektory czy czynniki chelatujące oraz wiele innych. Pierwszy z nich to pierwiastek, który jest niezbędny roślinom, ponieważ należy do materiałów budujących białko, a także kwas nukleinowy. Odpowiada również za prawidłowy rozwój, wzrost i ich barwę. Reguluje zużycie makroelementów, m.in. wcześniej wspomnianego potasu czy fosforu. Poziom zawartości azotu wydłuża wegetację, co bezpośrednio przyczynia się do wielkości i jakości upraw.

Natomiast potas reguluje gospodarkę wodną, wpływa na asymilację dwutlenku węgla i poprawia właściwości tkanek. Dzięki temu ułatwia efektywniejsze wykorzystywanie światła niezbędnego do procesu wzrostu, co przekłada się na zwiększoną odporność zarówno na choroby, jak i niskie temperatury. W zależności od rodzaju upraw, gospodarstwo powinno postawić na odpowiedni, ekologiczny nawóz – do warzyw, owoców, zbóż i innych roślin. Oczywiście można znaleźć uniwersalne specyfiki, niemniej jednak należy dokładnie zapoznać się ze szczegółowymi parametrami poszczególnych produktów. Dobrze, jeśli będą wyróżniać się przejrzystym składem opartym na naturalnych składnikach i minerałach.

Dlaczego warto stosować ekologiczne nawozy?

Ekologiczne nawozy wytwarzane z naturalnych składników są w pełni bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska. To właśnie te cechy wyróżniają je spośród mnóstwa pozostałych środków. Dzięki ich stosowaniu szczególnie w gospodarstwach ekologicznych ograniczamy ilość substancji chemicznych, co bezpośrednio wpływa na jakość roślin i zdrowie konsumentów, którzy chętnie wybierają produkty eko. Dbając o zadowolenie swoich klientów, dba się również o ich zdrowie, a także cały ekosystem.

Doskonałe do:
Ogrodu
Trawnika
Owoców
Warzyw
Roślin doniczkowych

21,60 

Doskonałe do:
Ogrodu
Trawnika
Owoców
Warzyw
Roślin doniczkowych

7,00 29,00 

Doskonałe do:
Ogrodu
Trawnika
Owoców
Warzyw
Roślin doniczkowych

31,00 370,00 

Poprzednia najniższa cena: 31,00 .

Blogowa strefa wiedzy

Zobacz wszyskie wpisy
maliny na krzaku

Jak wpłynąć na jakość owoców? Wybór ekologicznego nawozu azotowego

Dodano: 
27.12.2023
Każdemu ogrodnikowi zależy na tym, by uprawy w jego sadzie odznaczały się jak najlepszą jakością. Aby owoce były zdrowe, pełne […]
Czytaj dalej
charakterystyka i zastosowanie naturalnych nawozów – wióry rogowe

Charakterystyka i zastosowanie naturalnych nawozów – wióry rogowe

Dodano: 
17.01.2023
Pielęgnowanie swojego ogrodu oraz warzywniaka to dla większości osób wyzwanie. Jednak dzięki dużej dostępności najróżniejszych nawozów z mnóstwem składników mineralnych […]
Czytaj dalej
dlaczego ekstrakt z alg jest idealnym środkiem wzbogacającym glebę

Dlaczego ekstrakt z alg jest idealnym środkiem wzbogacającym glebę?

Dodano: 
20.12.2022
Każdego roku wraz z plonami zabieramy z gleby naturalne mikro- i makroskładniki. Aby dostarczyć niezbędne minerały roślinom, eksperci zalecają stosowanie […]
Czytaj dalej
Natureum Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com arrow-right