Skip links

Jakie nawozy sprawdzą się w przypadku drzewek owocowych i iglaków?

Ogrodnicy oraz osoby mające drzewka owocowe czy iglaste muszą wiedzieć, że należy zapewnić im specyficzne warunki do wzrostu. Dzięki temu te będą pięknie wyglądać, a także odwdzięczą się obfitymi plonami. Właśnie na tym powinno zależeć ich właścicielom. Niemniej jednak jak stworzyć idealne miejsce do wzrostu? Wszystko zależy od rodzaju oraz typu rośliny. Każda ma inne upodobania glebowe i różne zapotrzebowania np. związane z gospodarką wodną czy minerałami. Dlatego najlepszym sposobem będzie zapoznanie się z wymaganiami poszczególnych drzewek i zakup odpowiednich preparatów. Wówczas z pewnością dobierze się adekwatne nawozy czy opryski.

Spis treści

Naturalne nawozy do drzewek – mądry wybór

Na rynku można znaleźć najróżniejsze produkty bogate w witaminy i składniki odżywcze, które są niezbędne podczas wegetacji. Niemniej jednak nie wszystkie to rozwiązania w pełni bezpieczne, a niektóre bywają nawet szkodliwe dla środowiska. W związku z tym najlepiej postawić na naturalny nawóz do drzew owocowych, krzewów czy iglaków, pochodzący od renomowanego producenta. Dzięki temu ma się pewność, że zarówno rośliny, jak i plony będą zdrowe oraz bez sztucznych dodatków. Dobrym wyborem będzie np. skoncentrowany ekstrakt z alg, wyróżniający się uniwersalnością. Produkty z wodorostów są od lat wykorzystywane w produkcji roślinnej, przede wszystkim ze względu na swoją skuteczność.

Jaka forma nawozu będzie najlepsza?

Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych dostępne są nawozy pod różnymi postaciami – płynów, granulatów, mielonek itd. Każda z wymienionych ma wiele zalet, niemniej jednak większość osób ceni sobie nawozy w płynie do iglaków, drzewek owocowych i innych roślin. Wynika to przede wszystkim z tego, że odpowiednio przygotowane roztwory rozpuszczone w wodzie zgodnie z zaleceniami producenta szybko wnikają w strukturę gleby, a także dobrze się wchłaniają. Dzięki temu rośliny są adekwatnie odżywione, ich kolor intensywny, a odporność znacząco zwiększona. Równie skuteczne są produkty w postaci wiór, np. odżywki bydlęce z rogów i kopyt, które są nie tylko świetnym źródłem azotu organicznego, ale również środkiem poprawiającym jakość gleby. Dzięki swojej higroskopijności utrzymują wilgoć, uwalniając go w okresie suszy, co przyczynia się do lepszego rozwoju roślin.

Wieloskładnikowe nawozy do drzewek owocowych i iglaków

Najpopularniejsze są produkty do nawożenia, w których skład wchodzi wiele składników. Zdaniem specjalistów artykułu opublikowanego na stronie agropedia.pl dzięki temu ma się możliwość zadbania o najważniejsze makro i mikroelementy niezbędne do prawidłowego rozwoju drzewek. Dopiero w sytuacji, kiedy wiadomo, jakich konkretnie składników brakuje, powinno się zacząć dodatkową suplementację nawozów jednoskładnikowych. Niemniej jednak nie można zapominać, że łatwo w ten sposób doprowadzić do przenawożenia, co jest równie niebezpieczne dla rośliny, jak niedobór poszczególnych składników mineralnych.

Nawozy do drzewek owocowych z potasem

Niezwykle istotne jest stosowanie naturalnych preparatów mających w swoim składzie potas oraz azot. Zdaniem ekspertów opublikowanych w artykule na stronie zielonyogrodek.pl pierwszy z wymienionych pierwiastków może mieć wpływ – w przypadku drzewek owocowych – na smak i kolor owoców, ale również inne kwestie. Odgrywa także kluczową rolę w procesie fotosyntezy, chroni plony przed chorobami oraz dba o prawidłowy i zrównoważony pobór innych składników, w tym azotu. W celu zapewnienia jego adekwatnej ilości warto wybrać nawóz w płynie do drzewek owocowych, który go zawiera. Dzięki temu ich zdrowy wygląd będzie cieszył wzrok przez cały rok, a w sezonie plony zachwycą właścicieli.

Ponadczasowe sposoby nawożenia drzewek owocowych

W roli użyźniacza gleby sprawdzi się również kompost, który świetnie łączy się z innymi nawozami, zapewniając iglakom i drzewom owocowym najlepsze z możliwych warunków do rozwoju. Trzeba pamiętać, że niezbędne okaże się odpowiednie przygotowanie mieszkanki, tak by była adekwatna do wielkości rośliny, a także jej potrzeb, dostarczając minerały bezpośrednio do gleby. Niezależnie od tego, czy masz kilka drzew, czy cały sad, zapewnij im niezbędne składniki odżywcze, a odwdzięczą się pysznymi i obfitymi plonami!

Kiedy powinno się zacząć opryski i nawożenie drzewek owocowych?

Nawożenie drzewek owocowych najlepiej zacząć wczesną wiosną, by wzmocnić je po okresie wegetatywnym dopiero 3-4 lata po ich zasadzeniu. Jesienią za to po owocowaniu warto zadbać o uzupełnienie braków – ale tylko jeśli gleba nie jest zbyt miękka, ponieważ opady mogą wszystko wymyć. Nie można zasilać drzewek owocowych w okresie ich wzrostu czy rozwoju kwiatów i owoców. Należy pamiętać, że jeśli chodzi o opryski, to powinno się stosować je jedynie wieczorem lub w nocy, tak aby roślina nie była wystawiona na działanie promieni słonecznych.