Charakterystyka i zastosowanie naturalnych nawozów – wióry rogowe

Dodano: 
17.01.2023 
w kategorii: 
charakterystyka i zastosowanie naturalnych nawozów – wióry rogowe

Pielęgnowanie swojego ogrodu oraz warzywniaka to dla większości osób wyzwanie. Jednak dzięki dużej dostępności najróżniejszych nawozów z mnóstwem składników mineralnych niezbędnych do wzrostu określonych roślin, uprawa jest efektywniejsza. Należy pamiętać, że odpowiednie dobranie produktów z tej kategorii to klucz do sukcesu. Oczywiście w wielu przypadkach trzeba uwzględnić rodzaj gleby, jednak producenci tworzą takie produkty, które sprawdzą się praktycznie wszędzie.

Jakie nawozy wybierać?

Najlepszym rozwiązaniem niezależnie od rodzaju uprawy będą nawozy uniwersalne składające się z ekologicznych składników. Dzięki temu ma się pewność, że plony są całkowicie bezpieczne, a także zdrowe, bez sztucznych dodatków. Naturalny nawóz, taki jak np. odżywka z rogów i kopyt bydlęcych sprawdza się zarówno przy drzewkach, krzewach owocowych, jak i wielu innych roślinach. W związku z tym każda osoba chcąca dbać o swoje zbiory powinna zaopatrzyć się w dobrej jakości produkty uzupełniające substancje mineralne i odżywcze pochodzące tylko od renomowanych producentów. Najlepszym wyborem będą użyźniacze gleby, które rozkładają się w 100% i można stosować je na różne sposoby, np. poprzez podsypanie lub zmieszanie z ziemią. Dzięki temu nie będzie konieczności szybkiego przesadzania roślin doniczkowych.

Czym są wióry rogowe i dlaczego zyskują na popularności?

Na rynku dostępne są różne typy nawozów. Każdy ogrodnik ma szansę dopasowania odpowiedniego do swoich indywidualnych preferencji czy budżetu. Niemniej jednak wyróżnia się kilka rodzajów cieszących się szczególnym uznaniem wśród ogrodników. Jednym z nich są wióry rogowe. Ten typ nawozu można też spotkać pod innymi postaciami, m.in. zmielonej mączki lub gryzu. W zależności od stopnia zmielenia jest on wolniej lub szybciej przetwarzany w podłożu, wchłaniając się i będąc źródłem niezbędnych składników odżywczych. Największą popularnością cieszą się warianty w formie granulatu. Podczas połączenia się z wodą, zaczyna on pęcznieć, a później maceruje, co przyczynia się do tworzenia wnęk w ziemi, napowietrzając glebę.

Jakie wartości odżywcze mają wióry rogowe?

Warto wiedzieć, że wióry rogowe to produkt wysokiej jakości wyróżniający się długotrwałym rozkładem. Wynika to przede wszystkim z tego, że w skład wchodzą wyłącznie zmielone i rozdrobnione rogi bydlęce. Zdaniem specjalistów na stronie ogarnijogrod.pl to nawóz bogaty w azot. Zawiera również węgiel, wodór, a także tlen. W składzie znajdują się również śladowe ilości siarki. Niemniej jednak warto wspomnieć, że jednym z podstawowych składników omawianych produktów jest również keratyna, czyli białko włókienkowe nierozpuszczalne w wodzie, z którego zbudowane są wytwory skóry, mianowicie pióra, rogi czy paznokcie.

Zalety naturalnego nawozu

Ogromną zaletą omawianego nawozu jest długotrwałe odżywienie roślin oraz to, że ryzyko przenawożenia jest minimalne, czego nie można powiedzieć o innych produktach powszechnie dostępnych na rynku. Rogi regularnie dostarczają substancji odżywczych, nawet jeśli podłoże nie zostało odpowiednio nawilżone. Jest to nawóz higroskopijny, dzięki czemu z łatwością utrzymuje wilgoć, którą oddaje w okresie suszy. Zgodnie z artykułem opublikowanym na poradnikogrodniczy.pl wióry rogowe nadają się do warzyw, krzewów ozdobnych, a nawet drzew iglastych. Zatem jeśli zastanawiasz się, jak powinno wyglądać np. ekologiczne nawożenie pomidorów to najlepiej wybrać ten organiczny wariant. Świetnie sprawdza się w połączeniu z dobrze przygotowanym gruntem, stając się źródłem azotu organicznego i wspierając rośliny przez cały cykl, począwszy od wzrostu przez owocowanie, aż po wegetację. Wystarczy stosować proponowany produkt tylko dwa razy w roku.

Wybieraj naturalne i ekologiczne nawozy

Omawiany użyźniacz gleby wyróżnia się wydajnością, ponieważ jeden kilogram starcza nawet na 50 m². Wszystko zależy od rodzaju uprawy i jej przeznaczenia. Nawożenie organiczne jest bardzo ważne np. dla pomidorów, ponieważ stanowi źródło próchnicy w glebie. Zatem jeśli chce się mieć zdrowe i dorodne warzywa, warto zaopatrzyć się w wióry rogowe i zadbać o swoje uprawy. Niemniej jednak należy pamiętać, że trzeba stosować się do zaleceń producenta oraz wytycznych dotyczących konkretnych odmian roślin. Wówczas ma się możliwość dobrania odpowiedniego sposobu podawania, by działanie było jak najskuteczniejsze. Stawianie na naturalne nawozy, np. odżywki z rogów i kopyt bydlęcych, to rozwiązanie zarówno dla początkujących ogrodników, jak i tych doświadczonych. Ten sposób zalicza się do jednych z lepszych metod racjonalnego eksploatowania gleby. Wówczas wzbogacenie w składniki naturalne i materię organiczną zapewni świetne plony, będąc jednocześnie bezpiecznymi dla środowiska oraz osób spożywających zbiory.

Doskonałe do:
Ogrodu
Trawnika
Owoców
Warzyw
Roślin doniczkowych

21,60 

Doskonałe do:
Ogrodu
Trawnika
Owoców
Warzyw
Roślin doniczkowych

175,00 

Doskonałe do:
Ogrodu
Trawnika
Owoców
Warzyw
Roślin doniczkowych

7,00 29,00 

Doskonałe do:
Ogrodu
Trawnika
Owoców
Warzyw
Roślin doniczkowych

31,00 370,00 

Poprzednia najniższa cena: 31,00 .

Blogowa strefa wiedzy

Zobacz wszyskie wpisy
nawozy natureum w ogrodzie botanicznym w niegoszczy

Sukces w Ogrodzie Botanicznym w Niegoszczy z Natureum – wiadomość od mgr inż. Dyrektora

Dodano: 
29.11.2022
W świecie ogrodnictwa nic nie przemawia bardziej do wyobraźni niż historie sukcesu. Dzisiaj mamy przyjemność podzielić się z Wami inspirującymi […]
Czytaj dalej
maliny na krzaku

Jak wpłynąć na jakość owoców? Wybór ekologicznego nawozu azotowego

Dodano: 
27.12.2023
Każdemu ogrodnikowi zależy na tym, by uprawy w jego sadzie odznaczały się jak najlepszą jakością. Aby owoce były zdrowe, pełne […]
Czytaj dalej
borowki w wieczku

Ekologiczny nawóz z rogów i kopyt jako naturalny nawóz pod borówki i inne owoce

Dodano: 
27.12.2023
Każdy plantator powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważny jest wybór odpowiedniego nawozu. Zrównoważone nawożenie gruntu wpłynie na zdrowie, […]
Czytaj dalej
Natureum Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com arrow-right